Digby Power Inclining Loveseat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Slim tapered arms and a tightly padded back make the Digby Inclining Loveseat feel roomy even in smaller areas. This stationary looking motion piece adds a classic statement to your space with enhanced functionality of power incline with hidden leg support. Its exclamation-point arm is finished with a tall, tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Carton Volume | 45.308 |
| Carton Weight | 196.000 lb |
| Product Weight | 196 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 56 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
Complete The Look
Digby Leather Loveseat
Digby Leather Sectional
Digby Fabric Sofa
Digby Leather Chair and a Half
Digby Leather Chair
Digby Fabric Chair and a Half
Digby Fabric Sectional
Digby Fabric Sofa
Digby Fabric Chair
Digby Power Inclining Loveseat
Digby Power Inclining Sofa
Digby Leather Ottoman
Items We Think You Will Love..
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Loveseat
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Digby Power Inclining Loveseat
"*" indicates required fields