Digby Power Inclining Sofa
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Slim tapered arms and a tightly padded back make the Digby Inclining Sofa feel roomy even in smaller areas. This stationary looking motion piece adds a classic statement to your space with enhanced functionality of power incline with hidden leg support. Its exclamation-point arm is finished with a tall, tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Carton Volume | 58.725 |
| Carton Weight | 243.000 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 79 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Digby |
Complete The Look
Digby Power Inclining Loveseat
Digby Leather Cocktail Ottoman
Digby Fabric Conversation Sofa
Digby Fabric High-Leg Recliner
Digby Leather Conversation Sofa
Digby Leather Ottoman
Digby Fabric Sectional
Digby Fabric Cocktail Ottoman
Digby Power Inclining Loveseat
Digby Leather Chair and a Half
Digby Leather Chair
Digby Leather Sofa
Items We Think You Will Love..
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
David Pecan Leather Sofa
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests
Alexander Leather Power Reclining Sofa with Console, Power Headrest & Lumbar
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Digby Power Inclining Sofa
"*" indicates required fields