Crawford Chestnut Leather Rectangular Storage Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Functionality and flair, all in one unique piece. The Crawford ottoman is ideal for those looking for both extra storage and bonus comfort. This piece will fit seamlessly into any space where you may need it, including living rooms, hallways and bedrooms. This rich, medium brown leather is semi-aniline protected and can stand up to everyday wear.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Crawford |
|---|---|
| Features | Storage and Casters |
| Stocked Cover Options | 756-72 |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 26.010 |
| Carton Weight | 119.000 lb |
| Product Weight | 119 lb |
| Carton Volume | 25.984 |
| Material | Leather |
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 52 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Crawford |
Complete The Look
Items We Think You Will Love..
Westside Leather Cocktail Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Finley Fabric Ottoman
Noah Fabric Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Bexley Leather Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Fern Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Jupiter Fabric Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Crawford Chestnut Leather Rectangular Storage Ottoman
"*" indicates required fields