Hamilton Chestnut Leather Square Upholstered Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elegance meets functionality in the Hamilton ottoman. This gorgeous leather and brass ottoman can also become a coffee table perfect for adding some extra flair to your next cocktail hangout. Upholstered in a rich medium brown leather that is semi-aniline protected to stand up to everyday wear, the Hamilton ottoman is the missing piece for any modern space.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Hamilton |
|---|---|
| Stocked Cover Options | 756-72 |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 23.950 |
| Carton Weight | 74.000 lb |
| Product Weight | 74 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 23.927 |
| Material | Leather |
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Hamilton |
Complete The Look
Hamilton Accent Table
Items We Think You Will Love..
Moxy Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Finley Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Thornton Leather Cocktail Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Westside Leather Ottoman
Digby Leather Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Hamilton Chestnut Leather Square Upholstered Ottoman
"*" indicates required fields