Nora Fabric Ottoman
Kick up your legs or use as additional guest seating with this stylish ottoman that matches perfectly with the Nora chair. Simple, clean lines, refined welt detailing, and square tapered wood legs offer a clean and tailored silhouette designed to fit in any living space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Nora |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.70 |
| Carton Weight | 28 lb |
| Product Weight | 28 lb |
| Carton Volume | 7.700 |
| Carton Weight | 28.000 lb |
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Nora |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nora Fabric Loveseat
Nora Fabric Sofa
Jasper Fabric Ottoman
Westside Leather Cocktail Ottoman
Dempsey Leather Ottoman
Henry Caramel Leather Ottoman
Westside Leather Ottoman
Bexley Leather Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Digby Leather Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!