Pouf Fabric Cocktail Ottoman
Prop up your feet or enjoy an extra spot to place books, magazines or remotes with the Pouf Ottoman. A cozy place to take a quick seat, this ottoman features a soft top cushion and recessed legs for a clean, contemporary design and a comfortable sit. Choose from more than 700 fabric options to create a look that complements your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Pouf |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 3.93 |
| Carton Weight | 29 lb |
| Product Weight | 29 lb |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 3.930 |
| Carton Weight | 29.000 lb |
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 14 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Pouf |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Pouf Fabric Ottoman
Bradstreet Fabric Ottoman
Libby Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Bexley Leather Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
Ace Fabric Ottoman
Cascade Fabric Rectangular Cocktail Ottoman
Moxy Fabric Ottoman
David Pecan Leather Ottoman
Cute Fabric Ottoman
Allison Fabric Ottoman
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!