Davis Fabric Power Rocking Recliner
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A power rocking reclining mechanism lets you rock and change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position with the touch of a button.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Power, Rocking, and Charging Ports Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Power Button |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 118 lb |
| Product Weight | 118 lb |
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
Complete The Look
Davis Fabric Power Recliner
Davis Leather Rocking Recliner
Davis Fabric Rocking Recliner
Davis Leather Power Rocking Recliner
Davis Fabric Power Reclining Loveseat
Davis Fabric Reclining Loveseat with Console
Davis Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Davis Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Davis Leather Power Recliner with Power Headrest
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Davis Fabric Power Recliner with Power Headrest
Davis Leather Recliner
Items We Think You Will Love..
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Davis Fabric Power Rocking Recliner
"*" indicates required fields