Davis Fabric Reclining Loveseat with Console
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. The center console includes two cup holders for drinks and a storage compartment to tuck away remotes and other belongings. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Non-Power, 2-Cushion, Console, and Cup Holders |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 59.79 |
| Carton Weight | 276 lb |
| Product Weight | 276 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 276 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Davis Fabric Reclining Loveseat
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Davis Leather Rocking Recliner
Davis Leather Power Recliner with Power Headrest
Davis Fabric Reclining Sectional
Davis Fabric Power Reclining Loveseat
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Davis Fabric Power Recliner
Davis Fabric Power Reclining Sectional with Power Headrests
Davis Fabric Reclining Sofa
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Davis Fabric Recliner
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Brett Loveseat With Nails
Easton Ocean Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Wyatt Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!