Davis Leather Power Recliner with Power Headrest
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A power reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Traditional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 26.33 |
| Carton Weight | 128 lb |
| Product Weight | 128 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 128 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 37 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Davis |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Davis Leather Recliner
Davis Fabric Power Reclining Sectional
Davis Fabric Rocking Recliner
Davis Fabric Power Reclining Loveseat
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Davis Fabric Reclining Sofa
Davis Fabric Reclining Sectional
Davis Leather Power Rocking Recliner
Davis Fabric Power Recliner with Power Headrest
Davis Fabric Power Reclining Sofa
Davis Leather Rocking Recliner
Davis Leather Power Recliner
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Beau Sable Fabric Power Recliner with Power Headrest
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!