Davis Fabric Reclining Loveseat
Davis features a rolled arm that slopes back for a sharp look, adding to its clean, tailored appeal. Slight contoured seating cradles you while the divided back cushion and fully padded footrest provide comfort for your tired feet. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Davis |
|---|---|
| Features | Non-Power and 2-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 49.50 |
| Carton Weight | 176 lb |
| Product Weight | 176 lb |
| Motion Type | Stationary |
| Weight | 176 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 63 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Davis |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Davis Fabric Recliner
Davis Fabric Rocking Recliner
Davis Leather Power Recliner with Power Headrest
Davis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
Davis Fabric Reclining Loveseat with Console
Davis Leather Power Rocking Recliner with Power Headrest
Davis Fabric Reclining Sofa
Davis Leather Power Recliner
Davis Fabric Power Reclining Sectional
Davis Fabric Power Rocking Recliner
Davis Fabric Reclining Sectional
Davis Fabric Power Reclining Loveseat with Console
Henry Caramel Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Sable Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests and Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Henry Fog Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Vernon Admiral Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
Beau Silt Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Beige Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!