410-31r Martha Push Back Recliner
Martha is England’s interpretation of a classic silhouette. This push-back recliner illustrates traditional Queen Anne style with its cabriole leg, rolled arm, and wing back; however, in one swift motion it becomes a comfortable recliner. Its elegance and grace will enhance your home not only with style and beauty, but also with comfort. The Martha chair is the perfect companion for most of our traditional styles . Available with an optional power mechanism upgrade.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 34″ (86.4 cm) 34INH |
|---|---|
| Depth | 36″ (91.4 cm) 36INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Finish | Medium Brown |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber wrap |
| Legs | 3.5”x10” turned wood (front), 2.5”x6.25” wood taper (back), screw-in |
| Mech | Push back recliner |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Alister Burnt Umber Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Aurora Coconut Milk Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Alister Sedona Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Oscar Pumpernickel Fabric Power Recliner with Power Headrest
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Oscar Grizzly Leather Power Recliner with Power Headrest
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!