Nell Swivel Recliner
Offering the perfect balance of form and function, the Nell swivel recliner has it all! From is contoured silhouette to its comfortable seat, it is sure to please. Customize it in fabric or leather to make it work for your home.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Width | 30″ (76.2 cm) 30INH |
|---|---|
| Depth | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Height | 43″ (109.2 cm) 43INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 22″ (55.9 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Swivel, Reclining |
| Back | Sinuous wire, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam w poly fiber cap, tight, non reversible |
| Legs | Glide, integral part of frame |
| Optional upgrade | Frame coil, power mech, battery pack |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Nell Swivel Recliner
Aurora Ash Leather Power Recliner with Power Headrest
Wyatt Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Henry Caramel Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Elizabeth Sea Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!