Drew Leather Sofa
Everyone can appreciate the laid back style of our leather Drew collection. This classic padded arm silhouette boasts a block leg and top-stitched non-welted cushions. Make it exude a style that’s all your own by choosing from our multiple leather options. Available as a sofa, loveseat, chair and ottoman.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Width | 92″ (233.7 cm) 92INH |
|---|---|
| Depth | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Height | 39″ (99.1 cm) 39INH |
| Seat Width | 75″ (190.5 cm) |
| Seat Depth | 24″ (61 cm) |
| Seat Height | 21″ (53.3 cm) |
| Motion Type | Stationary |
| Finish | Dark Brown |
| Collection | Leather |
| Back | Webbing, semi-attached, poly fiber fill in a channel bag, zipper access |
| Seat | Sinuous wire, block foam with polyester wrap, ventilated, Loose, Non-Reversible |
| Legs | 6”x5.25”x1.5”, screw-in, wood, dark brown finish |
| Optional upgrades | Down Cushion, Frame Coil, feather blend pillows |
| Leather | 100% top grain |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bailey Leather Sofa
Bailey Leather Loveseat
Bailey Leather Chair
7300l-sect Lackawanna Sectional
Collegedale Sofa
Leonard Push Back Recliner
6200lr-sect Lynette Sectional
Norris Leather Queen Sleeper
Leather Rocker Recliner
Leather Rocker Recliner
Leather Rocker Recliner
Drew Leather Chair
Henry Fog Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Brett Sofa
Henry Beige Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Carter Cappuccino Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cinder Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Reclining Sofa with Console & Power Headrests & Lumbar
Maxwell Cedar Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Alister Sedona Leather Power Gliding Sofa with Power Headrests & Lumbar
Oasis Truffle Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
David Pecan Leather Sofa
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!