Archives Raffia Rectangle Cocktail Table
Rectangular coffee table wrapped in raffia with woven-cane details in a Flax finish, set on a sturdy wood frame. A fixed lower shelf adds functional living room storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Archives Raffia Rectangle Cocktail Table brings a coastal-inspired elegance to any living room. Wrapped in raffia with woven-cane elements, the table features a refined Flax finish that adds texture and depth. With its sturdy wooden frame and fixed lower shelf, this rectangular coffee table blends functional storage with stylish design. Ideal for interiors that value timeless materials and a sense of natural luxury, this piece is perfect for creating a relaxed, yet sophisticated atmosphere.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Carton Height | 25.25 |
|---|---|
| Carton Length | 34.25 |
| Carton Weight | 108.00 |
| Carton Width | 61.25 |
| Clearance | 3.5 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 22 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 48 |
| Height | 19.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Raffia |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 56W x 30D x 11.5H |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 56.00 |
| Weight | 86 |
| Image Role Data | {“6123_80110_05_detail”:[“Detail Image 1″],”6123_80110_05_80113_05_room”:[“Room Image 1″],”SS461_5PC3_087_6123_80110_05_7228_50692_85_6700_50005_96_room”:[“Room Image 2″],”6123_80110_05_silo” |
| Weight | 86 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 56 × 19 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Complete The Look
Archives Ottoman
Bedroom Archives 6/0-6/6 Panel Footboard
Archives California King Upholstered Bed
Archives Eight-Drawer Dresser
Casual Dining Archives Display Cabinet Base
Archives Counter Stool
Archives Console Table
Bedroom Archives 6/0-6/6 Panel Headboard
Bedroom Archives 5/0 Upholstered Headboard
Archives Three-Drawer Nightstand
Archives Six-Drawer Chest
Bedroom Archives 6/0 Rails
Items We Think You Will Love..
Waterfall Black Round Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Lake House Cocktail Table
Affinity Round Cocktail Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Millwork Brown Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Sylvie Rectangular Coffee Table
Verona Rectangular Coffee Table
Eclipse Brown Round Coffee table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archives Raffia Rectangle Cocktail Table
"*" indicates required fields