Archives Two-Door Nightstand
Two-door nightstand in a Mottled Amber faux-tortoise finish with woven cane fronts, plus an adjustable shelf, pull-out tray, and gallery rail.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Archives Two-Door Nightstand is a unique addition to any bedroom. Featuring a Mottled Amber faux-tortoise shell finish and woven cane door fronts, this nightstand combines texture and style. Inside, an adjustable shelf provides versatile storage, while a pull-out tray and gallery rail on top add functionality to this chic, medium wood piece.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
|---|---|
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 20W x 15D x 10.25H |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 86.00 |
| Carton Width | 26.25 |
| Clearance | 5.375 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 18 |
| Door Count | 2 |
| Height | 31.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers and Cane |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 20W x 12.5D x 9.75H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 20W x 12.5D x .75TH |
| Weight | 64 |
| Image Role Data | {“6123_90966_89_90117_80_90202_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90117_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90117_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6123_90 |
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 22 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Complete The Look
Bedroom Archives 5/0 Panel Headboard
Archives Queen Panel Bed
Archives Three-Drawer Nightstand
Archives Raffia Rectangle Cocktail Table
Bedroom Archives 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Archives Spot Table
Archives Raffia Three-Drawer Chest
Bedroom Archives 6/0-6/6 Panel Headboard
Bedroom Archives 5/0 Upholstered Headboard
Bedroom Archives 6/0 Upholstered Rails
Bedroom Archives 6/0-6/6 Panel Footboard
Bedroom Archives 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Items We Think You Will Love..
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Chatelet Fretwork Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Normandy Nightstand
Tynecastle Nightstand
Chatelet Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Grandpas Cabin Night Stand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Bellevue Open Nightstand
Curata One-Drawer Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archives Two-Door Nightstand
"*" indicates required fields