Archives Spot Table
Round accent table with hammered metal cladding in a Satin Brass finish over birch veneers and aluminum. A living room spot table that adds texture and warm metallic shine.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add a touch of modern elegance to your living room with the Archives Spot Table. This round accent table features a unique metal-cladding with a hammered texture, finished in a luxurious Satin Brass. The refined craftsmanship and rich materials, such as birch veneers and aluminum, offer a timeless appeal. Perfect for any living room space, this table complements a variety of interior styles, bringing both function and luxury to your home décor.
Product Details
| Carton Height | 30.00 |
|---|---|
| Carton Length | 28.00 |
| Carton Weight | 95.00 |
| Carton Width | 28.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers and Aluminum |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 24.00 |
| Weight | 73 |
| Image Role Data | {“6123_90866_89_90116_89_90006_89_90019_89_80003_95_room”:[“Room Image 1″],”SS208_03_005_807_REC_6123_80003_95_room”:[“Room Image 2″],”6123_80003_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”] |
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Complete The Look
Archives Six-Drawer Chest
Archives Ottoman
Archives Entertainment Console
Archives Two-Door Nightstand
Archives King Panel Bed
Bedroom Archives 5/0 Panel Footboard
Archives Console Table
Archives Counter Stool
Archives Queen Upholstered Bed
Bedroom Archives 6/0 Upholstered Rails
Bedroom Archives 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Bedroom Archives 5/0 Panel Headboard
Items We Think You Will Love..
Red Bombe Chest
Hamilton Accent Table
Sanctuary Four Door Mirrored Console- Ebony
Memento Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Waterfall Brown Accent Table
Parkland Falls Storage Trunk
Susan G. Komen Eternal Chest
Verona Accent Table
Sylvie Accent Table
Melange Four-Door Credenza
Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archives Spot Table
"*" indicates required fields