Archives Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand in Classic Walnut with an integrated charging station and a cedar-lined bottom drawer, finished with satin brass hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Archives Three-Drawer Nightstand combines storage with sophisticated design. Crafted with figured walnut veneers and a Classic Walnut finish, this nightstand features three drawers, with an integrated charging station for modern convenience. The cedar-lined bottom drawer offers extra protection for your belongings, while the satin brass hardware adds a touch of luxury.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersOak veneer drawer bottoms on top two drawersCedar-lined bottom drawerIntegrated charging stationFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Sat | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 3.625H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 5H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 6.5H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 24.13 |
| Carton Weight | 165.00 |
| Carton Width | 40.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 4.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawers | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Walnut Veneer and Oak Veneer |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“6123_90266_89_90217_89_90010_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90217_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90217_89_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”6123_90217_89_ |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 36 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Complete The Look
Archives Six-Drawer Chest
Archives King Upholstered Bed
Archives California King Panel Bed
Archives Raffia Three-Drawer Chest
Archives Ottoman
Archives Counter Stool
Archives Queen Upholstered Bed
Archives Raffia End Table
Archives Two-Drawer Nightstand
Archives Four-Drawer Chest
Bedroom Archives 5/0 Panel Headboard
Archives Buffet
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Normandy Nightstand
Affinity Leg Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Chatelet Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Ludwig Brown Nightstand
Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archives Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields