Archives Eight-Drawer Dresser
Eight-drawer dresser in a Classic Walnut finish over figured walnut veneers, with cedar-lined bottom drawers and an integrated jewelry tray, finished with satin brass hardware.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
For ample storage and luxurious style, the Archives Eight-Drawer Dresser is the perfect choice. Featuring a Classic Walnut finish over figured walnut veneers, this dresser offers eight spacious drawers, including cedar-lined bottom drawers and a jewelry tray. The satin brass hardware adds a polished touch to this timeless, elegant design.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight drawersOak veneered drawer sides and bottoms on top six drawersCedar-lined bottom drawersJewelry trayFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Satin | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.5W x 15.25D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.5W x 15.25D x 5.5H |
| 3rd and 4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.5W x 15.25D x 6.5H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 46.50 |
| Carton Length | 26.13 |
| Carton Weight | 375.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Height | 40.00 |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Walnut Veneer, Oak Veneer, Cedar and Jewelry Tray |
| Number of Drawers | 8 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 76.00 |
| Weight | 353 |
| Image Role Data | {“6123_90866_116_019_202_89_90008_95_90006_80_room”:[“Room Image 1″],”6123_900202_89_90008_95_room”:[“Room Image 2″],”6123_90966_89_90117_80_90202_89_room”:[“Room Image 3”],”6123_90202_89_sil |
| Weight | 353 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 76 × 40 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Complete The Look
Archives Raffia Rectangle Cocktail Table
Archives Three-Drawer Nightstand
Bedroom Archives 5/0-6/6 Rails
Bedroom Archives 6/0 Upholstered Rails
Archives Raffia Three-Drawer Chest
Bedroom Archives 5/0-6/6 Upholstered Rails
Bedroom Archives 5/0 Upholstered Footboard
Bedroom Archives 6/0 Rails
Archives Six-Drawer Chest
Archives Raffia End Table
Archives California King Panel Bed
Archives Queen Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Dresser
Americana Dresser
Archivist Bureau
Sanctuary Dresser
Leesburg Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Chatelet Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Black
Affinity Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archives Eight-Drawer Dresser
"*" indicates required fields