Archives Entertainment Console
Entertainment console with four woven-cane doors, adjustable shelves, and a ventilated back panel. Classic Walnut over walnut veneers adds warmth and fits up to an 80 in. TV.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Archives Entertainment Console brings a sophisticated blend of materials and finishes to your home entertainment space. Featuring four woven-cane panel doors and adjustable shelving, this console is designed to accommodate an 80″ flat-screen TV, offering style and functionality. The high-clarity Classic Walnut finish over walnut veneers adds warmth and richness, while the ventilated back panel ensures your electronics stay cool. Ideal for those seeking a luxurious, yet practical piece to enhance their living room.
Product Details
| Four doors with woven-cane panel door frontsOne adjustable shelf behind each end doorOne adjustable shelf behind pair of center doorsVentilated back panelFinish: High clarity Classic Walnut finish adds richness and depthHardware: Custom pull hardware in S | Yes |
|---|---|
| 1st Row Center Shelf Opening | 38.25W x 13D x 11H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 21.125W x 11D x 11.375H |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 265.00 |
| Carton Width | 92.00 |
| Center Base Panel Opening | 38.25W x 14D x 9.75H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 38.25W x 13D x 1.5H |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Height | 30.00 |
| Left and Right Base Panel Opening | 21.125W x 11D x 10.75H |
| Left and Right Cabinet Opening | 21.125W x 11D x 22.5H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 21.125W x 11D x .75H |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Walnut Veneer and Raffia |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Ventilation | Yes |
| Width | 86.00 |
| Weight | 243 |
| Image Role Data | {“6123_75206_89_75350_89_55486_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_75206_89_75350_89_55486_89_room2”:[“Room Image 2″],”6123_55486_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_55486_89_open |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 86 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Complete The Look
Archives Counter Stool
Archives Raffia End Table
Archives Three-Drawer Nightstand
Archives King Upholstered Bed
Bedroom Archives 5/0-6/6 Rails
Bedroom Archives 5/0 Upholstered Headboard
Archives Two-Door Nightstand
Bedroom Archives 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Archives Buffet
Archives Eight-Drawer Dresser
Bedroom Archives 6/0-6/6 Panel Headboard
Archives Spot Table
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Entertainment Base
Entertainment Console
Entertainment Console 64in
Athens Large Entertainment Base
German Silver Entertainment Console
Entertainment Console 72in
Big Bang 78in Entertainment Console
Millwork Brown Entertainment Base
Americana Entertainment Credenza
Lake House TV Console
Four-Door Entertainment Console
Chatelet Entertainment Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archives Entertainment Console
"*" indicates required fields