Archives Two-Drawer Nightstand
Two-drawer nightstand in Classic Walnut over figured quartered walnut, with an open center shelf for bedside essentials. Satin brass knobs provide a refined finish.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Archives Two-Drawer Nightstand offers both style and functionality, perfect for bedside storage. Crafted with figured quartered walnut veneers and a Classic Walnut finish, it features two spacious drawers and an open storage space between them. Satin brass custom knob hardware adds a touch of luxury, making this nightstand a sophisticated addition to any bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOak veneer drawer bottomsOpen storage space between drawersFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Satin Brass finishDistressed Finished: Chi | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.75W x 13.25D x 3H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22.75W x 13.25D x 4.75H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 35.50 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 99.00 |
| Carton Width | 32.25 |
| Clearance | 5.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Quartered Walnut Veneer with Oak Veneer |
| Number of Drawers | 2 |
| Shelf Opening | 24.25W x 15.375 x 10.625H |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 77 |
| Image Role Data | {“6123_90266_89_90115_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90115_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90115_89_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6123_90115_89_top”:[“To |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 28 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Complete The Look
Bedroom Archives 6/0-6/6 Panel Headboard
Archives Console Table
Bedroom Archives 6/0 Upholstered Rails
Bedroom Archives 5/0 Panel Footboard
Bedroom Archives 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Bedroom Archives 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Archives Three-Drawer Nightstand
Archives King Upholstered Bed
Archives Four-Drawer Chest
Casual Dining Archives Display Cabinet Top
Archives Entertainment Console
Archives King Panel Bed
Items We Think You Will Love..
Tynecastle Nightstand
Normandy Nightstand
Plymouth Gray Nightstand
Chatelet Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Bellevue Open Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Sanctuary Bedside Table
Vintage Series Open Night Stand – Black
Bellevue Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Archives Two-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields