Artemis Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Experience a new era of comfort with the Artemis fabric power rocking recliner with power headrest and lumbar. Its slim profile, flared arms and pronounced seams and stitching offer an elevated, on-trend style with a leather look. State-of-the-art triple power and Zero Gravity technology combine with a supportive high-divide back and contoured bucket seat to ensure lasting comfort, while adjustable heat and air massage provides the ultimate relaxation experience.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Massage | Yes |
| Rocking | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Artemis |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Zero-Gravity Reclining, Rocking, Charging Ports Included, Heat & Air Massage, and MyRecline App Control |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 886-72 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 21.264 |
| Carton Weight | 172.000 lb |
| Product Weight | 172 lb |
| Product Weight | 145.95 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 145.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 36 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Artemis |
Complete The Look
Artemis Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Items We Think You Will Love..
Beau Silt Fabric Power Recliner with Power Headrest
Camden Leather Power Recliner with Power Headrest
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cedar Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Elizabeth Brunette Leather Power Recliner with Power Headrest
Carter Smoke Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Oscar Molasses Fabric Power Recliner with Power Headrest
Maxwell Cinder Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Carter Smoke Fabric Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Alister Porcelain Leather Power Gliding Recliner with Power Headrest and Lumbar
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Artemis Cappuccino Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
"*" indicates required fields