Ludwig Brown Drawer Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Offering the quintessential mid-century modern profile with clean lines, chamfered edges, and tapered, splayed legs, this drawer chest is designed to coordinate with the different Ludwig beds in the collection. A warm, walnut finish adorns the Ludwig drawer chest, which offers five roomy drawers accented with round, brushed brass pulls. The upper drawer is felt-lined to keep contents protected and in place. Timeless design and high-quality construction ensure the Ludwig drawer chest can be enjoyed by future generations, while a smaller-size scale allows it to fit perfectly in any size bedroom.
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Dressers |
| Carton Volume | 20.999 |
| Carton Weight | 146.000 lb |
| Product Weight | 146 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 52 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Complete The Look
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Nightstand
Ludwig Brown End Table
Ludwig Black Queen Bed
Ludwig Brown Dresser
Ludwig Black King Bed
Items We Think You Will Love..
Verona Drawer Chest
Normandy Drawer Chest
Leesburg Bachelor’s Chest
Sanctuary Bachelors Chest
River Place 6 Drawer Chest
Affinity Bachelors Chest
Beaumont Bachelors Chest
Castella Bachelors Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Floresville Bachelors Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ludwig Brown Drawer Chest
"*" indicates required fields