Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Embrace the timeless, simple elegance of mid-century modern design with the Ludwig end table. With a classic, iconic silhouette in a warm walnut finish, this table features a convenient drawer with eye-catching, reeded accents; splayed, tapered legs and brushed brass hardware for a retro look that is always in style. Exceptionally well-crafted, the Ludwig end table is designed with high-quality construction details like dovetail joinery for lasting strength, ensuring it can be enjoyed by future generations.
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Coffee Tables |
| Carton Volume | 7.786 |
| Carton Weight | 34.000 lb |
| Product Weight | 34 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Complete The Look
Ludwig Brown End Table
Ludwig Brown Drawer Chest
Ludwig Brown Nightstand
Ludwig Brown Dresser
Ludwig Black King Bed
Ludwig Black Queen Bed
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Melody White Round Coffee Table with Casters
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Athens Rectangular Coffee Table with Casters
Verona Rectangular Coffee Table
Living Room Americana Rectangle Cocktail Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Affinity Round Cocktail Table
Lyra Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Carpenter Brown Square Coffee Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
"*" indicates required fields