Ludwig Brown End Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Embrace the timeless, simple elegance of mid-century modern design with the Ludwig end table. With a classic, iconic silhouette in a warm walnut finish, this table features a convenient drawer with eye-catching, reeded accents; splayed, tapered legs and brushed brass hardware for a retro look that is always in style. Exceptionally well-crafted, the Ludwig end table is designed with high-quality construction details like dovetail joinery for lasting strength, ensuring it can be enjoyed by future generations.
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | End Tables |
| Carton Volume | 3.945 |
| Carton Weight | 18.000 lb |
| Product Weight | 18 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 3.870 |
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19 × 23 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Complete The Look
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Nightstand
Ludwig Black Queen Bed
Ludwig Black King Bed
Ludwig Brown Dresser
Ludwig Brown Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Brookhaven End Table
Lake House Tiered Table
Sylvie Short Bunching Table
Waterfall Brown Round End Table
Americana End Table
Americana End Table
Millwork Brown End Table
Lyra End Table
Greystone Mill End Table
Lake House End Table
Mill Valley Round End Table
Athens End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ludwig Brown End Table
"*" indicates required fields