Ludwig Brown Nightstand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retro mid-century styling combines with modern-day convenience in the Ludwig closed nightstand. Outfitted with two roomy drawers for all your nighttime essentials, this nightstand also features integrated power to keep any unsightly cords neatly concealed. A warm walnut finish accented with brushed brass drawer pulls lends timeless sophistication. Splayed, tapered legs and chamfered frame edges create an iconic silhouette that seamlessly coordinates with the different Ludwig bed styles.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Features | Drawer(s) and Charging Ports Included |
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Nightstands |
| Carton Volume | 8.052 |
| Carton Weight | 63.800 lb |
| Product Weight | 62 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 8.038 |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 24 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Complete The Look
Ludwig Black King Bed
Ludwig Brown Dresser
Ludwig Black Queen Bed
Ludwig Brown Drawer Chest
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown End Table
Items We Think You Will Love..
Boheme Bastogne Three-Drawer Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Normandy Open Nightstand
Chatelet Nightstand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Sanctuary Bedside Table
Chatelet Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Navy
Vintage Series Open Night Stand – Black
Leesburg Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ludwig Brown Nightstand
"*" indicates required fields