Ludwig Black Queen Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Slumber in sophistication with this Ludwig queen bed which features a sleek, upholstered headboard in a silt-colored fabric to harmoniously blend with any décor. Anchored with clean lines and tapered, splayed legs in classic mid-century styling, this bed is accentuated by a warm, walnut finish and chamfered edges for a sophisticated look. Also available in sizes from full to California King, the bed is smaller scaled to perfectly fit in any size bedroom. Timeless design and high-quality construction ensure the Ludwig bed can be enjoyed for generations to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 103.000 lb |
| Product Weight | 103 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Carton Volume | 13.570 |
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 63 × 48 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Complete The Look
Ludwig Brown End Table
Ludwig Brown Drawer Chest
Ludwig Black King Bed
Ludwig Brown Rectangular Coffee Table
Ludwig Brown Dresser
Ludwig Brown Nightstand
Items We Think You Will Love..
Americana California King Panel Bed
Americana California King Panel Bed
Americana King Panel Bed
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Normandy Queen Panel Bed
Americana Queen Panel Bed
Normandy Queen Upholstered Bed
Normandy King Upholstered Bed
Plymouth Gray King Storage Bed
Verona Queen Panel Bed
Plymouth Gray King Poster Bed
Bellevue Queen Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Ludwig Black Queen Bed
"*" indicates required fields