Verona King Panel Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with the Verona dresser, designed for those seeking true transitional elegance. Its soft curved base details and rich medium brown oak finish create an elevated bedroom space. Fashioned from rubberwood solids and white oak veneers, and adorned with antique bronze hardware, this dresser is sure to be an enduring staple in your home. With ample space in six soft-closing drawers, the Verona is the ultimate in functionality and sophistication.
Product Details
| Collection | Verona |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Panel |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 219.000 lb |
| Product Weight | 219 lb |
| Carton Volume | 22.740 |
| Weight | 219 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 83 × 55 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Verona |
Complete The Look
Verona Queen Upholstered Bed
Verona Rectangular Coffee Table
Verona Accent Table
Verona King Upholstered Bed
Verona Queen Panel Bed
Verona Dresser
Verona Drawer Chest
Verona End Table
Verona Nightstand
Items We Think You Will Love..
Americana King Upholstered Poster Bed
Normandy Queen Upholstered Bed
Bellevue King Bed
Plymouth Gray Queen Storage Bed
Americana California King Upholstered Poster Bed
Americana King Panel Bed
Alfresco Lauro King Panel Bed with Metal
Normandy King Panel Bed
Ludwig Black King Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana Queen Panel Bed
Americana California King Panel Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Verona King Panel Bed
"*" indicates required fields