Verona Drawer Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with the Verona dresser, designed for those seeking true transitional elegance. Its soft curved base details and rich medium brown oak finish create an elevated bedroom space. Fashioned from rubberwood solids and white oak veneers, and adorned with antique bronze hardware, this dresser is sure to be an enduring staple in your home. With ample space in six soft-closing drawers, the Verona is the ultimate in functionality and sophistication.
Product Details
| Collection | Verona |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Transitional |
| Type | Chests |
| Carton Volume | 29.222 |
| Carton Weight | 222.000 lb |
| Product Weight | 222 lb |
| Weight | 222 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 54 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Verona |
Complete The Look
Verona Queen Panel Bed
Verona Queen Upholstered Bed
Verona Dresser
Verona Rectangular Coffee Table
Verona Nightstand
Verona End Table
Verona King Upholstered Bed
Verona King Panel Bed
Verona Accent Table
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Bachelors Chest
Grandpas Cabin 5 Drawer Chest
Sanctuary Queen of Diamonds Bachelorette Chest
Sanctuary Charmant Bachelorette Chest
River Place 6 Drawer Chest
Leesburg Chest
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Archivist Six-Drawer Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Speckled Gray
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
Rhapsody Bachelors Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Verona Drawer Chest
"*" indicates required fields