Verona Dresser
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with the Verona dresser, designed for those seeking true transitional elegance. Its soft curved base details and rich medium brown oak finish create an elevated bedroom space. Fashioned from rubberwood solids and white oak veneers, and adorned with antique bronze hardware, this dresser is sure to be an enduring staple in your home. With ample space in six soft-closing drawers, the Verona is the ultimate in functionality and sophistication.
Product Details
| Collection | Verona |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Transitional |
| Type | Dressers |
| Carton Volume | 31.178 |
| Carton Weight | 224.000 lb |
| Product Weight | 224 lb |
| Weight | 224 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Verona |
Complete The Look
Verona King Panel Bed
Verona Nightstand
Verona Queen Panel Bed
Verona End Table
Verona Drawer Chest
Verona Rectangular Coffee Table
Verona Queen Upholstered Bed
Verona King Upholstered Bed
Verona Accent Table
Items We Think You Will Love..
Ciao Bella Wardrobe
Sanctuary Dresser
Waterfall Black Dresser
Archivist Nine-Drawer Dresser
Americana Dresser
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Boheme Bilzen Wardrobe
Bellevue Dresser
Ciao Bella Six-Drawer Dresser- Speckled Gray
Rhapsody Twelve Drawer Dresser
Sanctuary Anastasie Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Verona Dresser
"*" indicates required fields