Verona Queen Upholstered Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with the Verona dresser, designed for those seeking true transitional elegance. Its soft curved base details and rich medium brown oak finish create an elevated bedroom space. Fashioned from rubberwood solids and white oak veneers, and adorned with antique bronze hardware, this dresser is sure to be an enduring staple in your home. With ample space in six soft-closing drawers, the Verona is the ultimate in functionality and sophistication.
Product Details
| Collection | Verona |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Upholstered |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 208.000 lb |
| Product Weight | 208 lb |
| Carton Volume | 18.970 |
| Weight | 208 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 67 × 55 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Verona |
Complete The Look
Verona Rectangular Coffee Table
Verona King Panel Bed
Verona Queen Panel Bed
Verona Accent Table
Verona End Table
Verona Dresser
Verona King Upholstered Bed
Verona Drawer Chest
Verona Nightstand
Items We Think You Will Love..
Americana California King Panel Bed
Bellevue Queen Bed
Americana Queen Panel Bed
Ludwig Black Queen Bed
Normandy Queen Panel Bed
Bellevue King Bed
Normandy King Upholstered Bed
Waterfall Black Queen Upholstered Bed
Plymouth Gray Queen Storage Bed
Americana Queen Panel Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana California King Panel Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Verona Queen Upholstered Bed
"*" indicates required fields