Verona King Upholstered Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make a statement with the Verona dresser, designed for those seeking true transitional elegance. Its soft curved base details and rich medium brown oak finish create an elevated bedroom space. Fashioned from rubberwood solids and white oak veneers, and adorned with antique bronze hardware, this dresser is sure to be an enduring staple in your home. With ample space in six soft-closing drawers, the Verona is the ultimate in functionality and sophistication.
Product Details
| Collection | Verona |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Upholstered |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 249.000 lb |
| Product Weight | 249 lb |
| Carton Volume | 22.740 |
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 83 × 55 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Verona |
Complete The Look
Verona End Table
Verona Rectangular Coffee Table
Verona Accent Table
Verona Drawer Chest
Verona King Panel Bed
Verona Queen Upholstered Bed
Verona Queen Panel Bed
Verona Nightstand
Verona Dresser
Items We Think You Will Love..
Normandy Queen Panel Storage Bed
Americana California King Panel Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Normandy Queen Upholstered Storage Bed
Americana California King Panel Bed
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Bellevue King Bed
Americana Queen Panel Bed
Alfresco Lauro King Panel Bed with Metal
Bellevue King Bed
Plymouth Gray King Poster Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Verona King Upholstered Bed
"*" indicates required fields