Waterfall Black King Upholstered Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add effortless style and architectural appeal to your bedroom with the Waterfall King upholstered bed. This platform-style bed features a timeless silhouette defined by clean lines and simple geometric shapes. Dark brown-finished base accents add a striking contrast to the deep ebony finish, while the elegantly tufted headboard brings an element of softness to the aesthetic. Expertly crafted from solid rubberwood and oak veneers, and upholstered with sustainable performance fabric, the Waterfall King bed offers lasting beauty you can feel good about.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Waterfall |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Upholstered |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 200.000 lb |
| Product Weight | 200 lb |
| Carton Volume | 19.850 |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 94 × 81 × 50 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Waterfall |
| Features | Fabric |
Complete The Look
Waterfall Black Round End Table
Waterfall Brown Accent Table
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Waterfall Black Round Coffee Table
Waterfall Black Drawer Chest
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Accent Table
Waterfall Brown Accent Table
Waterfall Entertainment Base
Waterfall Black Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Dresser
Items We Think You Will Love..
Americana King Panel Bed
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Normandy King Panel Storage Bed
Bellevue King Bed
Normandy Queen Upholstered Storage Bed
Bellevue King Bed
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Verona King Panel Bed
Ludwig Black Queen Bed
Normandy Queen Panel Storage Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Ludwig Black King Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Waterfall Black King Upholstered Bed
"*" indicates required fields