Waterfall Black Drawer Chest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add effortless style and architectural appeal to your living room with the Waterfall round end table. This striking table features a timeless silhouette defined by clean lines and simple geometric shapes, including a substantial sculptural crisscross base that supports the top. Group and nest this table with the coordinating Waterfall round coffee table for added visual interest and function. The Waterfall round end table is well-crafted from solid rubberwood with oak veneers and features a deep ebony finish for lasting beauty.
Product Details
| Collection | Waterfall |
|---|---|
| Features | Drawer(s) |
| Style | Transitional |
| Type | Chests |
| Carton Volume | 28.924 |
| Carton Weight | 220.000 lb |
| Product Weight | 220 lb |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 53 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Waterfall |
Complete The Look
Waterfall Black Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Black Accent Table
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Waterfall Black Queen Upholstered Bed
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Brown Round End Table
Waterfall Black Rectangular Dining Table
Waterfall Black Round Dining Table
Waterfall Black Buffet
Waterfall Brown Round Coffee Table
Waterfall Black Round End Table
Items We Think You Will Love..
Verona Drawer Chest
Leesburg Chest
Leesburg Bachelor’s Chest
Ludwig Brown Drawer Chest
Castella Five Drawer Chest
Americana Bachelor Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
Bedroom Boheme Chimay Six-Drawer Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Ciao Bella Bachelors Chest
Castella Bachelors Chest
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Waterfall Black Drawer Chest
"*" indicates required fields