Waterfall Large Entertainment Base
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Add effortless style and architectural appeal to your living room with the Waterfall large entertainment console. This striking piece features a timeless silhouette defined by clean lines and simple geometric shapes. Meticulously crafted from poplar and rubberwood solids, oak veneers, and a deep ebony finish, this piece is built to be everlasting. The spacious 92” inch top, four storage cabinets with drawers provide ample space for all your entertainment essentials. The graceful namesake waterfall edges give this large entertainment console true elegance.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Waterfall |
|---|---|
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 30.667 |
| Carton Weight | 290.000 lb |
| Product Weight | 239.4 lb |
| Carton Volume | 39.484 |
| Weight | 239.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 92 × 32 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Waterfall |
Complete The Look
Waterfall Black Round Dining Table
Waterfall Black Accent Table
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table
Waterfall Brown Round End Table
Waterfall Brown Rectangular Coffee Table with Casters
Waterfall Black Round End Table
Waterfall Black Drawer Chest
Waterfall Black Rectangular Dining Table
Waterfall Entertainment Base
Waterfall Black Dresser
Waterfall Black King Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Athens Entertainment Base
German Silver Entertainment Console
Americana 84″ Tv Console
St. Armand Entertainment Console
69in Entertainment Console
Americana Entertainment Credenza
Plymouth Gray Entertainment Base
Solstice 78in Entertainment Console
Four-Door Entertainment Console
Leesburg Entertainment Console
5905-55, Commerce and Market Home Entertainment Entertainment Console
Millwork Brown Large Entertainment Base
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Waterfall Large Entertainment Base
"*" indicates required fields