Normandy King Panel Storage Bed
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Simple geometry creates a look of timeless elegance for your bedroom with the Normandy King Panel Storage Bed. Inspired by European architecture, this panel storage bed offers a minimalist silhouette featuring an inviting, warm driftwood finish. Standing on a dignified, strong frame, this piece is sure to be a conversation starter. With added storage, the Normandy brings style and function in a regal frame to suit any space.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Normandy |
|---|---|
| Features | Storage |
| Style | Transitional |
| Headboard Style | Panel |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 52.740 |
| Carton Weight | 290.800 lb |
| Product Weight | 230.7 lb |
| Weight | 230.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 86 × 81 × 52 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Normandy |
| Features | Storage |
Complete The Look
Normandy Buffet
Normandy Open Nightstand
Normandy King Upholstered Storage Bed
Normandy King Upholstered Bed
Normandy Queen Upholstered Bed
Normandy Nightstand
Normandy Queen Panel Storage Bed
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Normandy Dresser
Normandy Square Coffee Table
Normandy Rectangular Dining Table
Normandy Brown Rectangular Coffee Table
Items We Think You Will Love..
Verona Queen Upholstered Bed
Bellevue King Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Americana Queen Upholstered Poster Bed
Americana California King Panel Bed
Americana King Upholstered Poster Bed
Verona King Panel Bed
Affinity Queen Upholstered Bed
Alfresco Lauro King Panel Bed with Metal
Waterfall Black King Upholstered Bed
Plymouth Gray Queen Storage Bed
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Normandy King Panel Storage Bed
"*" indicates required fields