Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a cozy ambiance full of casual charm in your home with the Melody round end table. Bringing a timeless warmth with cottage-inspired design elements and a beautifully soft, weathered look, this table features an open design and adjustable shelf for storage and display versatility. Enchanting details include a distressed white base with an inlaid gray parquet top. Pair it with other Melody furnishings for a perfectly coordinated look. Exceptionally built with solid wood construction, the Melody round end table is well-crafted to offer years of lasting enjoyment.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Melody |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Style | Rustic Farmhouse and Coastal |
| Type | Upholstered Dining Chairs |
| Carton Volume | 8.117 |
| Carton Weight | 49.000 lb |
| Product Weight | 49 lb |
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 22 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Style | Rustic Farmhouse and Coastal |
| Collection | Melody |
Complete The Look
Melody Brown Chairside Table
Melody White Accent Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Melody White Round Coffee Table with Casters
Melody White Round Dining Table
Melody White Round End Table
Items We Think You Will Love..
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Dexter CHAIRS 30223B/5187
Payton CHAIRS 30103/24BP
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Owen CHAIRS 30154B/5287
Millwork Off-White Pair of Dining Chairs
Tori CHAIRS 30124B/5287
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Tori CHAIRS 30144B/5287
Athens Pair of Upholstered Dining Chairs
Architect CHAIRS 30263/51HO87
Carmela CHAIRS 30282/25DBA7
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
"*" indicates required fields