Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Designed to complement our Plymouth dining tables with a coordinating cottage look, this charming dining chair features an appealing open back design with a diamond-shaped detail, intricately carved trestles and turned legs for added vintage character. Available in a distressed medium brown finish, each chair is upholstered in a durable and cleanable coordinating fabric, providing comfort for long periods of sitting.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Type | Dining Chairs |
| Carton Volume | 8.934 |
| Carton Weight | 58.000 lb |
| Product Weight | 58 lb |
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 22 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Complete The Look
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Plymouth Gray Sofa Table
Plymouth Pedestal Dining Table
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray King Storage Bed
Plymouth Gray Drawer Chest
Plymouth Gray Pair of Upholstered Arm Dining Chairs
Plymouth Gray Dresser
Plymouth Gray Rectangular Dining Table
Plymouth Gray Pair of Ottomans
Plymouth Gray King Poster Bed
Items We Think You Will Love..
Waterfall Off-White Pair of Upholstered Dining Chairs
Normandy Pair of Wood Dining Chairs
Lattice Fabric Upholstered Dining Chair
Washington CHAIRS 30303-WE/1B25JTF4
Millwork Off-White Pair of Dining Chairs
Architect CHAIRS 30263B/5187
Owen CHAIRS 30154B/5287
Hint CHAIRS 30202/56CP96
Washington CHAIRS 30303-WE/1B25DAF4
Owen CHAIRS 30154/52CB
Jonas CHAIRS 30137/24BP
Washington CHAIRS 30303-WE/1B25DBF4
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
"*" indicates required fields