Plymouth Gray Buffet
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Entertain in relaxed cottage style with everything you need to host dinner guests with this Plymouth buffet. A weathered graywash finish is accented by a medium brown top and gunmetal pulls, while paneled details and turned bun feet add to the cozy vintage character. This buffet features two cabinet spaces with adjustable shelves and a removable wine rack that can store up to 16 bottles. Pair that with six spacious drawers—complete with felt-lined top drawers and a removable silverware tray—and you have ample storage for serving pieces and other dining essentials. Each drawer features ball-bearing glides for smooth access and support for heavy dining ware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Features | Drawer(s) and Felt-Lined Drawer(s) |
| Type | Buffets |
| Carton Volume | 38.132 |
| Carton Weight | 236.000 lb |
| Product Weight | 236 lb |
| Weight | 236 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 64 × 39 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Complete The Look
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Chairside Table
Plymouth Gray Sofa Table
Plymouth Gray Square Coffee Table
Plymouth Pedestal Dining Table
Plymouth Round Counter Table
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Entertainment Base
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Plymouth Gray Queen Storage Bed
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Items We Think You Will Love..
Americana Pie Chest
Chatelet Buffet
Waterfall Black Buffet
Rhapsody Bunching Curio
Double Bridge Sideboard
Alfresco Costa Display Cabinet
Curata Buffet/Credenza
Summerville Server
Leesburg Display Cabinet
Leesburg Buffet
Affinity Server
Treasures Buffet – Oak
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plymouth Gray Buffet
"*" indicates required fields