Plymouth Round Counter Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Capture the relaxed look of an inviting cottage with the Plymouth round counter-height dining table. Taller than your standard dining table, this piece lends a more casual feel to spaces where you gather to share meals or interact. Featuring a distinctive carved pedestal base, this timeless design easily fits in smaller dining areas or game rooms and comfortably seats four. A weathered graywash finish is enhanced by the medium brown table top, evoking a vintage charm that adds warmth and character.
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 93.000 lb |
| Product Weight | 93 lb |
| Carton Volume | 12.340 |
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50 × 50 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Complete The Look
Plymouth Gray Pair of Upholstered Arm Dining Chairs
Plymouth Gray Rectangular Coffee Table
Plymouth Gray Entertainment Base
Plymouth Gray Sofa Table
Plymouth Gray Pair of Ottomans
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Plymouth Gray Chairside Table
Plymouth Gray Dresser
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Plymouth Pedestal Dining Table
Plymouth Gray King Storage Bed
Plymouth Gray Buffet
Items We Think You Will Love..
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Leg Dining Table with 1-22in Leaf
Amelia TABLES 50619/25+90564/20
Athens Rectangular Dining Table
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Normandy Rectangular Dining Table
Amelia TABLES 52905/69+90235/P2
Waterfall Black Rectangular Dining Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plymouth Round Counter Table
"*" indicates required fields