Plymouth Pedestal Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Effortlessly transition from small family meals to entertaining additional dining guests with the versatile Plymouth round dining table. This classic design easily fits in smaller dining areas to comfortably seat four and can expand to accommodate more by adding the included leaf. Featuring an intricately carved single pedestal base and a distressed graywash finish accented by a medium brown top, this table evokes a cottage-style charm that adds warmth and character to your home.
Product Details
| Collection | Plymouth |
|---|---|
| Features | Table Leaves |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 170.000 lb |
| Product Weight | 170 lb |
| Carton Volume | 18.830 |
| Weight | 170 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 72 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Plymouth |
Complete The Look
Plymouth Gray Rectangular Dining Table
Plymouth Gray Buffet
Plymouth Gray Square Coffee Table
Plymouth Gray Nightstand
Plymouth Gray End Table
Plymouth Gray King Storage Bed
Plymouth Gray Queen Poster Bed
Plymouth Gray Sofa Table
Plymouth Gray King Poster Bed
Plymouth Gray Pair of Upholstered Dining Chairs
Plymouth Gray Pair of Armless Dining Chairs
Items We Think You Will Love..
Farmhouse Gathering Table
Amelia TABLES 52905/69+90235/P2
Amelia TABLES 50919/25+90290/P3
Amelia TABLES 50619/25+90564/20
American Life – Roslyn County Casual Dining Roslyn County Trestle Dining Table w/2 21in leaves
Affinity 78in Rectangle Pedestal Dining Table with 2-18in Leaves
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Curata Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Waterfall Black Round Dining Table
Amelia TABLES 52906/25+91048
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Plymouth Pedestal Dining Table
"*" indicates required fields