Melody White Round Dining Table
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a cozy ambiance full of casual charm in your home with the Melody round end table. Bringing a timeless warmth with cottage-inspired design elements and a beautifully soft, weathered look, this table features an open design and adjustable shelf for storage and display versatility. Enchanting details include a distressed white base with an inlaid gray parquet top. Pair it with other Melody furnishings for a perfectly coordinated look. Exceptionally built with solid wood construction, the Melody round end table is well-crafted to offer years of lasting enjoyment.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Melody |
|---|---|
| Style | Rustic Farmhouse and Coastal |
| Type | Dining Tables |
| Carton Volume | 15.799 |
| Carton Weight | 157.000 lb |
| Product Weight | 157 lb |
| Weight | 157 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52 × 52 × 30 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | White |
| Style | Rustic Farmhouse and Coastal |
| Collection | Melody |
Complete The Look
Melody White Accent Table
Melody White Round End Table
Melody White Fabric Pair of Upholstered Dining Chairs
Melody White Round Coffee Table with Casters
Melody Brown Chairside Table
Melody White Rectangular Coffee Table with Casters
Items We Think You Will Love..
Amelia TABLES 52906/25+91048
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
American Life – Roslyn County Casual Dining Roslyn County Trestle Dining Table w/2 21in leaves
Affinity 78in Rectangle Pedestal Dining Table with 2-18in Leaves
Curata Pub Table
Waterfall Black Rectangular Dining Table
Amelia TABLES 50919/25+90290/P3
Amelia TABLES 52906/69+90233/P2
Athens Round Dining Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Melody White Round Dining Table
"*" indicates required fields