Modern Mood Buffet
Modern buffet in Quartered Oak with raffia-wrapped doors and warm pewter hardware, finished in dark Mink, with soft-close doors, adjustable shelves, cord management and a 3-plug outlet.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sleek and stunning with a timeless sophistication and soft modern aesthetic, the Modern Mood Buffet combines Quartered Oak Veneers with raffia-wrapped doors, warm pewter brushed metal bar pulls accents. The Mink Finish has dark, earthy brown hues with notes of black, offering a serene style. Features include 4 doors with soft-close hinges and magnetic catches, two adjustable wood shelves behind each pair of doors, ventilated back panels and wire management holes in the back panel and a 3-plug electrical outlet behind the right-side doors.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four raffia wrapped doors with soft-close hinges and magnetic catchesOne self-closing drawer with drop-in silver tray liner behind right side doorsTwo adjustable shelves behind left side doorsOne adjustable shelf behind right side doorsPower supply behind | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 10.75H |
| 1st Row Right Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 10.75H |
| 2nd Row Left Shelf Opening | 38.625W x 15.125D x 7H |
| Alternate Finish Items | 6850-75900-80 |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 38.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 336.70 |
| Carton Width | 83.50 |
| Clearance | 4.625 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.25W x 13.25D x 3.25H |
| Drawers | Yes |
| Height | 36.25 |
| Left Base Panel Opening | 34.75W x 16.25D x 7.5H |
| Left Cabinet Opening | 34.75W x 16.25D x 28.25H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Right Base Panel Opening | 34.75W x 16.25D x 10.75H |
| Right Cabinet Opening | 34.75W x 16.25D x 22.375H |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP HF-6850-MINK-TEXT-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Ventilation | Yes |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 288.1 |
| Image Role Data | {“6850_75201_401_411_900_90008_89_room”:[“Room Image 1″],”6850_75900_90008_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_75900_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_75900_89_open_silo”:[“Silo |
| Weight | 288.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 80 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Complete The Look
Casual Dining Modern Mood Counter Height Table Top
Modern Mood Wardrobe
Modern Mood Lateral File
Modern Mood King Panel Bed
Modern Mood Round Accent Table
Modern Mood Upholstered Arm Chair
Modern Mood Cal King Panel Bed
Modern Mood Executive Desk
Bedroom Modern Mood 5/0 Panel Footboard
Modern Mood Raffia Landscape Mirror
Modern Mood Queen Panel Bed
Modern Mood Server
Items We Think You Will Love..
Leesburg Buffet
Americana Pie Chest
Americana Four-Door Buffet
Leesburg Display Cabinet
Lawson Server
Plymouth Gray Buffet
Treasures Hutch – Oak
Double Bridge Sideboard
Treasures Buffet – Oak
Farmhouse Server
Lawson Server
Chatelet Bunching Curio
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Modern Mood Buffet
"*" indicates required fields