Sonnet Display Cabinet
Transitional display cabinet in medium wood with white oak veneers, cane, and metal accents. Three shelves highlight china or collectibles.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Sonnet Display Cabinet offers a stylistically versatile, functional piece that blends natural textures with a refined minimalist silhouette. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen finish with complementary woven cane back panels, the cabinet has tapered metal legs and stretchers and two satin-finished champagne-colored semi-circle pulls that fit together in the center of the piece. The two wood-framed doors have tempered glass. Behind the doors are two lights with a 3-intensity touch-switch located on the right side of the back panel. The top and bottom shelves are adjustable wood-framed tempered glass shelves.
Product Details
| Two wood framed doors with tempered glassTwo lights with three intensity touch switch located on right side of back panelTop and bottom shelves are adjustable wood framed tempered glass shelvesMiddle shelf is a fixed wood framed tempered glass shelfBack p | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 37.375W x 17.25D x 16.625H |
| 2nd Row Shelf Opening | 37.375W x 17.25D x 17.375H |
| 3rd Row Shelf Opening | 37.375W x 17.25D x 17.375H |
| Back Panel Description | Stained, sealed |
| Back Panel Material | MDF, veneer |
| Base Panel Opening | 37.375W x 17.25D x 18H |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 93.00 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 349.43 |
| Carton Width | 43.25 |
| Depth | 21.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16.625 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 37.5 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Count | 3 |
| Height | 84.25 |
| Lower Cabinet Opening | 37.375W x 17.25D x 36.75H |
| Material Description | White Oak Veneers, Cane and Metal |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Upper Cabinet Opening | 37.375W x 17.25D x 35.5H |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Wood-Framed Glass Shelf Count | 3 |
| Wood-Framed Glass Shelf Dimensions | 37.375W x 17.25D x 1.5TH |
| Wood-Framed Glass Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Weight | 282.19 |
| Image Role Data | {“6072_75906_85_75500_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_75200_85_75500_85_75510_85_75900_85_75906_85_room”:[“Room Image 2″],”6072_75200_85_75500_85_75510_85_75900_85_75906_85_room2”:[“Room Imag |
| Weight | 282.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.25 × 40 × 84.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Complete The Look
Sonnet Three-Drawer Nightstand
Bedroom Sonnet 6/0 Rails
Bedroom Sonnet 5/0 Upholstered Footobard
Sonnet Square End Table
Bedroom Sonnet 5/0-6/6 Rails
Bedroom Sonnet 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Sonnet Round Side Table
Sonnet California King Upholstered Bed
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet Rectangle Cocktail Table
Sonnet Bachelors Chest
Bedroom Sonnet 5/0 Upholstered Headboard
Items We Think You Will Love..
Americana Server
Newport Server
Lawson Server
Americana Pie Chest
Normandy Buffet
Americana Server
Curata Buffet/Credenza
Sanctuary Glass Bunching Curio-Ebony Antiqued Oak
Leesburg Buffet
Chatelet Buffet
Sanctuary Two-Door Thin Display Cabinet – Ebony
Double Bridge Sideboard
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sonnet Display Cabinet
"*" indicates required fields