Sonnet Square End Table
16 in. square end table crafted from oak veneers in a transitional medium-wood finish. Simple design complements living room seating.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Symmetrical and chic, the Sonnet Square End Table design is a chunky geometric shape with two satin-finished metal waistbands. In a convenient, compact footprint that’s 16 inches square, it is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish.
Product Details
| Carton Height | 30.50 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 64.00 |
| Carton Width | 19.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 16.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 49 |
| Image Role Data | {“6072_80213_85_M105_302_L_room”:[“Room Image 1″],”SS831_PHZ3_PHZ1_088_6072_80213_80110_85_room”:[“Room Image 2″],”6072_80213_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_80213_85_stra |
| Weight | 49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Complete The Look
Sonnet Console Table
Sonnet Dining Credenza
Bedroom Sonnet 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Sonnet King Upholstered Bed
Sonnet Queen Upholstered Bed
Bedroom Sonnet 6/0 Rails
Sonnet California King Upholstered Bed
Bedroom Sonnet 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Sonnet Rectangle Cocktail Table
Bedroom Sonnet 5/0 Upholstered Footobard
Bedroom Sonnet 5/0 Upholstered Headboard
Sonnet Lateral File
Items We Think You Will Love..
Americana End Table
Waterfall Black Round End Table
Lyra End Table
Lake House Tiered Table
Melody White Round End Table
Sylvie Short Bunching Table
Athens End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Ludwig Brown End Table
Carpenter Brown Lamp Table
Palette Brown Short Bunching Table
Waterfall Brown Round End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sonnet Square End Table
"*" indicates required fields