Sonnet Hub
Transitional secretary desk in white oak veneers with cane and metal accents, offering 3 shelves and 2 drawers. Compact 40 in.-wide hub for organized home office storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Sonnet Hub offers a stylistically versatile, highly functional piece that blends natural textures with a refined minimalist silhouette. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen finish with complementary woven cane door fronts, the Hub gets you organized and keeps clutter out of sight. Behind the two doors with soft-close hinges are an adjustable shelf in the top section; one fixed wood shelf; four small vertical storage cubbies with two removable partitions on magic wire; one adjustable wood shelf in the center section, two small drawers and a metal base with slender tapered legs and a stretcher. A circle-shaped pull and round knobs on the inside in a champagne finish enhance the chic vibe. Measures 40 inches wide by 20 inches deep.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft close hinges and magnetic door catchesOne adjustable wood shelf in top sectionOne fixed wood shelfFour small vertical storage cubbies with two removable partitions on magic wireOne adjustable wood shelf in center sectionTwo small drawe | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 38.375W x 15.75D x 10.625H |
| 1st Row Wood Shelf Dimensions | 38.375W x 15.75D x 1.5TH |
| 1st Row Wood Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| 2nd Row Shelf Opening | 38.375W x 15.75D x 10.625H |
| Back Panel Description | Stained, sealed |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 82.00 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 298.73 |
| Carton Width | 43.25 |
| Depth | 21.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 18 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 38 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 7.25W x 13.625D x 3.5H |
| Hardware Material | Zinc Alloy |
| Height | 76.25 |
| Material Description | White Oak Veneers, Cane and Metal |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Multi-Function Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 229.28 |
| Image Role Data | {“6072_10309_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_10309_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6072_10309_85_silo1″:[“Silo Image 3″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”60 |
| Weight | 229.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 40 × 76.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Complete The Look
Bedroom Sonnet 6/0 Rails
Sonnet Square End Table
Sonnet California King Upholstered Bed
Sonnet Credenza
Sonnet Eight-Drawer Dresser
Sonnet Writing Desk
Bedroom Sonnet 6/0-6/6 Upholstered Headboard
Sonnet Upholstered Dining Chair
Sonnet Executive Desk
Bedroom Sonnet 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Sonnet Bachelors Chest
Sonnet Console Table
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Executive Desk
Brookhaven Leg Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Corsica Executive Desk
Tynecastle Writing Desk
Telluride Computer Credenza
5869-10 Home Office Manuscript 60in Writing Desk
Tynecastle Executive Desk
Archivist Writing Desk
Telluride 66” Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
54 inch Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sonnet Hub
"*" indicates required fields