Sonnet Three-Drawer Nightstand
Three-drawer nightstand blending oak veneers and metal in a medium wood finish for generous bedside storage with transitional appeal.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A stylistically versatile nightstand blending natural textures with a light-and-airy modern aesthetic, the Sonnet Nightstand has 3 self-closing drawers and a metal base, stretcher and tapered legs. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish, the nightstand has a cord clip on the back and satin-finished champagne-colored knobs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has cream-colored removable drop-in felt linerCord clip on backMetal base, stretcher and tapered legsFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a light earthen-toned finish. Matching woven split can | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.75W x 11.375D x 3.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 27.75W x 11.375D x 5.75H |
| Back Panel Description | Hand holes, stained, sealed |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 36.00 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 125.66 |
| Carton Width | 35.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 32W x 18.75D x .75TH |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 90.83 |
| Image Role Data | {“6072_90216_85_90866_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_90866_85_90002_85_90216_85_90002_85_room2”:[“Room Image 2″],”6072_90216_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_90216_85_silo |
| Weight | 90.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Complete The Look
Sonnet Bookcase
Bedroom Sonnet 5/0 Upholstered Headboard
Sonnet Queen Upholstered Bed
Bedroom Sonnet 5/0 Upholstered Footobard
Sonnet Dining Credenza
Sonnet Hub
Sonnet Bachelors Chest
Bedroom Sonnet 6/0 Rails
Sonnet Rectangle Cocktail Table
Sonnet Square End Table
Sonnet Credenza
Sonnet Round Side Table
Items We Think You Will Love..
Bellevue Nightstand
Bellevue Open Nightstand
Abbey Park 2 Drawer Night Stand w/ Charging Station
Grandpas Cabin Night Stand
Americana One-Drawer Oval Nightstand
Verona Nightstand
Waterfall Black Nightstand
Chatelet Fretwork Nightstand
Ludwig Brown Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Vintage Series Open Night Stand – Antique White
Sanctuary Two-Door Mirrored Nightstand – Visage
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sonnet Three-Drawer Nightstand
"*" indicates required fields