Sonnet Square End Table
Square end table in a transitional medium-wood finish with white oak veneers, cane, and glass accents. One shelf offers handy display space beside seating.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Blending organic textures and neutral tones with a refined minimalist silhouette, the stylistically versatile Sonnet End Table exudes a natural luxury. The transparent tempered glass insert top reveals the lower fixed shelf with cane insert. The frame of the table is Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish. 26 inches square.
Product Details
| Carton Height | 32.00 |
|---|---|
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 78.26 |
| Carton Width | 29.50 |
| Clearance | 6.5 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 22 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 17.375 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Dimensions | 22.875W x 22.875D x 0.039TH |
| Height | 25.00 |
| Material Description | White Oak Veneers, Cane and Glass |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 23W x 19D x 15H |
| Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 50.71 |
| Image Role Data | {“6072_80113_85_M105_701_F_room”:[“Room Image 1″],”6072_80113_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_80113_85_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6072_80113_85_top”:[“ |
| Weight | 50.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Complete The Look
Sonnet Rectangle Cocktail Table
Sonnet Bookcase
Bedroom Sonnet 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Sonnet Round Side Table
Sonnet Upholstered Dining Chair
Sonnet Dining Credenza
Sonnet Executive Desk
Sonnet Display Cabinet
Sonnet King Upholstered Bed
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet Two-Drawer Nightstand
Sonnet Square End Table
Items We Think You Will Love..
Sylvie Short Bunching Table
Brookhaven End Table
Athens End Table
Palette Brown Short Bunching Table
Verona End Table
Brookhaven Round Lamp Table
Lyra End Table
Waterfall Brown Round End Table
Greystone Mill End Table
Melody White Round End Table
Lake House Tiered Table
Palette Brown Tall Bunching Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sonnet Square End Table
"*" indicates required fields