Sonnet Bachelors Chest
Transitional bachelor’s chest crafted from oak veneers in a medium wood finish, offering three drawers of streamlined bedroom storage.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A stylistically versatile dresser blending natural textures with a light-and-airy modern aesthetic, the Sonnet bow-front Bachelors chest has 3 push-open drawers with shaped-wave drawer fronts. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers, it has a light earthen-toned finish. The top drawer has a cream-colored removable drop-in left liner. The plinth base adds chic modern appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three push open drawersTop drawer has cream-colored removable drop-in left linerShaped wave front drawer frontsPlinth baseFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a light earthen-toned finish. Matching woven split cane door frontsDis | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 32.75W x 11.5D x 5.75H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 32.75W x 12.5D x 6.375H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 32.75W x 13D x 6.75H |
| Back Panel Description | Hand holes, stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 178.57 |
| Carton Width | 39.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail and French Dovetail |
| Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 152.12 |
| Image Role Data | {“6072_90017_85_90866_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_90017_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_90017_85_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6072_90017_85_top”:[“To |
| Weight | 152.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 36 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Complete The Look
Bedroom Sonnet 6/0 Rails
Sonnet Two-Drawer Nightstand
Sonnet Lateral File
Sonnet Eight-Drawer Dresser
Bedroom Sonnet 6/0-6/6 Upholstered Footboard
Sonnet Square End Table
Sonnet Square End Table
Sonnet Display Cabinet
Sonnet Upholstered Dining Chair
Sonnet Bookcase
Bedroom Sonnet 5/0 Upholstered Footobard
Sonnet Executive Desk
Items We Think You Will Love..
Ludwig Brown Drawer Chest
Americana Bachelor Chest
Ciao Bella Six-Drawer Chest- Black
Archivist Six-Drawer Chest
Chatelet Chest
Americana Bachelor Chest
Boheme Verbena Bachelors Chest
River Place 6 Drawer Chest
Waterfall Black Drawer Chest
Urban Elevation Three-Drawer Bachelors Chest
Rhapsody Five Drawer Chest
Verona Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sonnet Bachelors Chest
"*" indicates required fields