Sonnet Round Side Table
Round side table with oak veneers and glass accents in a transitional medium-wood finish. Compact 20 in. diameter fits easily beside seating.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Blending organic textures and neutral tones with a refined minimalist silhouette, the stylistically versatile Sonnet Side Table exudes a natural luxury. The 20-inch-round table features a lay-on tempered glass over a cane top. The table is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen finish.
Product Details
| Carton Height | 32.25 |
|---|---|
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 66.14 |
| Carton Width | 23.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Dimensions | 16.875W x 16.875D x 0.197 |
| Height | 25.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Glass |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 49.6 |
| Image Role Data | {“6072_80110_85_80116_85_M105_701_F_1617_005_room”:[“Room Image 1″],”SS635_PHZL3_082_6072_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”1869_628_85679_80_6072_80116_85_room”:[“Room Image 3”],”6072_80116_8 |
| Weight | 49.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
Complete The Look
Sonnet Rectangle Cocktail Table
Sonnet Bachelors Chest
Sonnet King Upholstered Bed
Bedroom Sonnet 5/0 Upholstered Headboard
Sonnet Bookcase
Sonnet Square End Table
Bedroom Sonnet 5/0-6/6 Rails
Sonnet California King Upholstered Bed
Sonnet Credenza
Sonnet Lateral File
Sonnet Writing Desk
Sonnet Three-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Brookhaven End Table
Eclipse Brown Round End table
Athens End Table
Ludwig Brown End Table
Storia Round End Table
Eclipse Brown Round End table
Plymouth Gray End Table
Palette Brown Short Bunching Table
Lake House Square Lamp Table
Sylvie Tall Bunching Table
Waterfall Black Round End Table
Millwork Brown Round End Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Questions About This Product?
Sonnet Round Side Table
"*" indicates required fields