1b00-33 Baldwin Motion Chair With Swivel
Not only is the Baldwin chair good looking, but it’s supremely comfortable too! This swivel recliner with a channel back has clean lines with its channel back and simple track arm.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Swivel | Yes |
Product Details
| Width | 31″ (78.7 cm) 31INH |
|---|---|
| Depth | 37″ (94 cm) 37INH |
| Height | 42″ (106.7 cm) 42INH |
| Seat Width | 21″ (53.3 cm) |
| Seat Depth | 20″ (50.8 cm) |
| Seat Height | 20″ (50.8 cm) |
| Motion Type | Reclining |
| Back | Webbing, attached, block foam with poly fiber wrap |
| Seat | Sinuous wire, block foam with poly fiber cap, non-ventilated, tight, non-reversible |
| Legs | swivel base |
| Optional upgrades | Frame Coil, power mech, battery pack |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Bradstreet Fabric Chair
Zecliner Model 3+ Umber Fabric Power Lift Sleep Recliner with Power Headrest, Lumbar, Heat & Massage
Bexley Leather Chair
Moxy Fabric Chair
Westside Leather Chair
Bexley Leather Chair
Digby Leather Chair
Finley Leather Chair
Digby Leather Chair and a Half
David Pecan Leather Chair
Allison Fabric Chair
Cute Fabric Chair
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!